Пълното ръководство за Мекотели

Пълното ръководство за Мекотели

Пълното ръководство за Мекотели

Blog Article



Имат много развити сетивни органи – очите са почти като тези на гръбначните животни. Обонянието е силно развито (чрез органи – осфрадиуми).

Спиралната раковина е характерна за много видове мекотели

The technical storage or accessibility is strictly necessary for the authentic intent of enabling the usage of a certain assistance explicitly asked for by the subscriber or consumer, or for the sole objective of carrying out the transmission of a conversation around an electronic communications network. Опции Опции

Нервните системи на безрбетниците воопшто (и особено мекотелите) се многу различни од оние на 'рбетниците како рибите, птиците и цицачите. Некои мекотели, како лушпите од забите и двовалвите, поседуваат кластери на неврони (наречени ганглиони) наместо вистински мозок, додека мозокот на понапредните мекотели како цефалоподи и гастроподи е обвиткан околу нивните хранопроводници наместо изолирани во тврди черепи.

Тези градежи са свидетелство за някои от най-дълговечните постижения и най-вълнуващи загадки.

Дихателната система е представена от хриле или бели дробове в зависимост от местообитанието. Хрилете се наричат кнедии и са изградени от ос и хрилни листчета.

Тези подутини или кожни лезии са силно заразни и могат да се появят почти навсякъде по тялото.

Октоподите могат да се открият от тропиците до полюсите, от кораловите рифове до пясъчните наноси, от плитките лагуни до бездните. Или поне могат, ако ги забележиш.

Органите за равновесие се наричат статоцисти и се намират в предната част на главата при охлювите, предната част на тялото мекотели при мидите и в защитните хрущялни гнезда на главата при главоногите. Инервират се от церебралните ганглии.

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

Това листо, което виждаш да се носи над пясъка, не е листо; то е риба, еволюирала да прилича на листо. Онази малка анемона е морски охлюв, който е еволюирал да прилича на анемона. И навсякъде, където погледнеш, части от пясъка стават и започват да се разхождат наоколо (дребни рачета с черупки с цвета на пясъка) или пък отплуват (писии с пясъчен цвят).

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Повеќето полжави, главно, ползат со стапалото. Тие се жители на слатките и солените води, а некои од нив живеат и на копно;

, оформя временни структури от тънки израстъци, които създават впечатлението, че животното е просто част от водораслите.

Report this page